Ugrás a tartalomra

Gyerekkönyvek testről, egészségről, betegségről

Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk az egészségértés témájával. Egy – a cikkben is idézett – kutatás szerint a magyar lakosság egészségértése meglehetősen elmarad a kívánt szinttől, noha az utóbbi években jelentősen javult.

A világ különböző részein alkalmazott jó gyakorlatokból látszik, hogy az egészségértést nem lehet elég korán kezdeni, és minden lehetséges csatornán beszélni kell a témáról.

A képeskönyvek nézegetése, közös, majd önálló olvasása különösen alkalmas az egészségértés fejlesztésére, és már egészen kicsi kortól ajánlott. A testünk működéséről, betegségekről, higiéniáról szóló könyvek nemcsak hasznos tudást nyújtanak, de segíthetnek abban is, hogy olyan témákkal, amelyek szorongást, nehézséget okoznak a gyerekeknek és szüleiknek, a gyerek korosztályának megfelelő stílusban és szókinccsel, sokszor szakemberek vagy hasonló gondokkal küszködő szülők által írt könyvekben találkozzanak az olvasók.

Cikkünkben néhány olyan, az utóbbi években magyarul megjelent gyerekkönyvet ajánlunk, amelyek a testtel, az egészséggel és a betegségekkel foglalkoznak.

Óvodásoknak

Óvodáskorúaknak szól a Manó Könyveknél megjelenő népszerű „Barátnőm, Bori” sorozat, amelyeknek minden – keménykötésben és füzet formában is megjelenő – kötete egy-egy mindennapi eseményt mesél el. A sorozatnak több része is az egészségtudatosságra fókuszál: Bori orvoshoz megy, Bori a fogorvosnál, Bori kórházba kerül, Bori beteg. A sok kedves rajzzal és kihajtható ablakkal illusztrált német könyvsorozat kötetei egyszerű mondatokkal, az óvodások számára is érthetően magyarázzák el, mi történik a kórházban vagy az orvosi vizsgálaton, és ezzel talán némileg oldják az ismeretlentől és a fájdalomtól való szorongást.

Orr

Óvodásoknak-kisiskolásoknak szól Tóth Krisztina két könyve is, az Orrfújós mese és a Járványmese. Az Orrfújós mese a nátha kórokozóit személyesíti meg: a Takony család kalandjait Timkó Bíbor különleges rajzai illusztrálják. A Járványmese egy különösen rosszindulatú vírus-csemetéről, Koronáról szól, a távoli Kína Undi Sulijának egyik legrusnyább diákjáról.

Az Alona Frankel által írt és rajzolt Bilikönyv a szobatisztaság folyamatát magyarázza a legkisebbeknek, nagyon kevés szóval és sok szép, színes rajzzal. A magyar kiadáshoz írt rövid előszó szerzője, Sződy Judit hangsúlyozza, hogy a könyv semmiképp sem a folyamat siettetésére szolgál, hiszen csak az számít, hogy a gyermekünk teste-lelke érett-e már a szobatisztaságra.

Kisiskolásoknak

Végzettsége szerint biológus Vibók Ildi, akinek Szupercsapat, Szuperlétra és Szuperdió című könyvei szintén a Pagony Kiadónál jelentek meg. A Mayer Tamás által illusztrált meseregények főhőse Emma királylány, aki az Udvari Gyerekdokitól kér felvilágosítást az őt éppen aggasztó dolgokkal kapcsolatban. A Szupercsapatban a „szuritól” rettegő királylány értesül a szervezetében működő testőrség, az immunrendszer létezéséről, valamint a veszélyesebb kórokozók ellen bevetett hadászati felszerelésről, a védőoltásokról. A Szuperlétra a genetika és az öröklődés rejtelmeibe vezeti be a vörös fürtjei miatt bosszankodó, szőke hajra áhítozó Emmát, míg a Szuperdió az agy részeit és működését magyarázza el a házi feladatok miatt mérgelődő, szuperagyat követelő királylánynak. Az 5–10 éveseknek ajánlott mesék közérthető nyelven, szimpatikus szereplőkkel tanítják meg olvasójuknak e tudományterületek alapvető fogalmait.

Szuper

Nagyobbaknak (8–14 éveseknek)

A Manó Könyvek tavalyi kínálatában két olyan mű is szerepel, amelyek az „emberi test enciklopédiája”, illetve „anatómiai kalauz” alcímet viselik. Adam Kay, a népszerű orvos-komikus Testünk kívül-belül című könyve hihetetlenül szórakoztató olvasmány. Amellett, hogy rendkívül informatív, a szervrendszerek működésének áttekintésétől kezdve a legkisebb csontig, a közkeletű tévhitek eloszlatásától az érdekességekig mindent szellemesen és szemléletesen (olykor – alcíméhez híven – kissé gusztustalanul) tálal, mégis elkerüli a gyerekeknek szóló ismeretterjesztő könyvekre gyakran jellemző leereszkedő, idétlenül viccelődő stílust. Henry Paker ötletes rajzai kiválóan illenek a szerző stílusához.

Míg a Testünk kívül-belül szinte izgalmas regényként olvasható, az Egyszer volt… Az emberi test titkainak enciklopédiája című, Albert Barillé által írt és rendezett francia rajzfilmsorozat alapján készült könyv valóban egy enciklopédia, amely szintén az emberi test működésének átfogó leírását adja, szemléletes rajzok segítségével.

Kosz

Ugyancsak a Manó Könyvek adta ki a nemes egyszerűséggel Kosz címmel megjelent gyönyörű albumot. A kiváló lengyel illusztrátor, Piotr Socha (Méhek, Fák) rajzai és Monika Utnik-Strugała szövege a higiénia történetét térképezik fel, az ókori Egyiptomtól a középkori Európán át napjainkig. Furcsa hiedelmekről, megdöbbentő szabályokról olvashatunk, elképesztő történeteket tudhatunk meg, és a higiéniával kapcsolatos tárgyi világgal és technológiákkal is megismerkedhetünk. Sőt, még a tisztálkodással (illetve leginkább a tisztálkodás hiányával) kapcsolatos remek idézetekkel, közmondásokkal és találós kérdésekkel is gyarapodik a tudásunk.

A testről, egészségről, betegségről szóló könyvek után egy későbbi cikkünkben a mentális egészséget fejlesztő gyerekkönyvek kínálatából válogatunk.