Filmekről beszélgetni, lelki egészségről, gondokról és gyógyulásról – ez a szándék hívta életre a Fogjunk Össze az Egészségügyért Alapítvány és a Budapesti Uzsoki Utcai Kórház filmklubját. Az Uzsokimozi 2023 nyarán indult, azóta a törzsközönségéhez egyre többen csatlakoznak, köztük nem egyszer a helyszínt adó Budapesti Uzsoki Utcai Kórház betegei is. A „lélek szépségéről” szóló filmekkel várja a régi és új nézőket a sorozatot szerkesztő Dr. Ureczky Eszter, a Debreceni Egyetem adjunktusa, a kultúrorvostan szakértője.
Szeptember 24-én az Egy különc srác feljegyzései című filmmel indul az Uzsokimozi őszi-téli évada. Charlie magának való gimnazista, akinek nem sikerül beilleszkedni az iskolában, és a családjával sincs jó viszonyban. Azonban megismerkedik két vagány felsőbb évessel, akik megmutatják a magányos kamasznak az élet másik oldalát: jót és rosszat is. A film vetítése után Dr. Prezenszki Zsuzsa pszichiáter segít megérteni a kamaszkort és a kamaszkori depressziót.
A kamaszkorba nyúlik vissza az októberi film is. A történet főhőse Jennifer, a világhírű újságíró, aki pompás életet él New Yorkban – egészen addig, amíg nem szembesül azzal a történettel, amelyet tizenhárom éves korában írt, és amelyben két felnőtt edzővel való „különleges” kapcsolatáról beszél. Október 29-én a filmvetítés után Füredi Krisztián szexuálpszichológus lesz az Uzsokimozi vendége.
A folyamatos, enyhe spicces állapot jobbá teszi az életet. Ezt a felvetést teszteli négy, életközépi válságban lévő jóbarát, a Még egy kört mindenkinek című film négy főszereplője. Először úgy tűnik, a helyzet biztató, és sok szempontból javul az életük. A kezdeti felszabadultságot azonban kontrollálhatatlan ivászat és sok konfliktus váltja fel. A krízisből kivezető szenvedély ártalmait mutatja be november 26-án a film vetítése után Dr. Szemelyácz János addiktológus.
A decemberi film főhőse az a kisfiú, akit Micimackó bájos történeteiből ismerünk. A. A. Milne világhírű könyvét fiának játékai inspirálták. A Viszlát, Christopher Robin című film nemcsak apa és fia kapcsolatát, a családot és a varázslatos történetek megalkotását mutatja be, hanem azt is, hogy Micimackó történetei mit jelentettek az olvasók számára az első világháború utáni években. December 10-én Bagdács Zsuzsa biblioterapeuta az írás és a könyvek hatásáról mesél majd.
Egy másik világégés, a második világháború idején játszódik a Guttmann: egy kivételes ember című film, amely január 28-án lesz az Uzsokimozi műsorán. 1944-ben egy angliai kórházban szokatlan módszert vezet be dr. Guttmann: a paralízisben szenvedő, ágyhoz kötött betegeket sportolásra ösztönzi. A film, a sport és paralimpia lesz a témája a vetítés után beszélgetésnek, amelyen részt vesz Orsós Sándor és Bélafi Szilárd paralimpikon.
Dr. Temple Grandin pszichológiát és zoológiát tanult, doktori fokozatot szerzett, és egy állattartást segítő eszköz kifejlesztésével szerzett hírnevet. Az Asperger-szindrómával élő tudós sorsát bemutató film zárja a sorozatot február 25-én. A Temple Grandin című filmről Csépke Bernadett Nadin pszichológushallgató, filmkészítő, költő részvételével beszélgetnek a filmklub nézői.
Az Uzsokimozi vetítései 16.30-kor kezdődnek a Budapesti Uzsoki Utcai Kórházban. A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.