
Az Uzsokimoziban az előző évet az első világháborúról szóló filmmel zártuk, az új évet pedig a második világháborús sebesültek gyógyításával foglalkozó, igaz történeten alapuló filmmel indítottuk.
A Guttmann: egy kivételes ember című film főhőse, Dr. Ludwig Guttmann családjával a náci Németországból menekül Angliába, egy kórházban vállal munkát. Elképesztő lendülettel és kitartással alakítja át a paralízisben szenvedő férfibetegek gyógyítását. A nyugtatókat elhagyják, a gipszet és a helyhez kötöttséget felváltja az izmok erősítése, a mozgás, a kiszolgáltatottságot pedig az önállóság. A film sajátos humorral meséli el, hogyan néznek szembe a paralízises betegek saját helyzetükkel, és hogyan próbálnak visszatérni a háború utáni családi és társadalmi életbe. A film egyben a paralimpiai mozgalom keletkezésének története is.
A januári Uzsokimozi vendége Bélafi Szilárd paralimpikon volt, aki gyermekként retinablastoma miatt veszítette el látását. Majdnem két évtizedig dolgozott a Budapesti Uzsoki Utcai Kórházban masszőrként, így számára a film a visszahozta az egészségügyi munka emlékeit, a kórtermek hangulatát. A sport mindig fontos része volt az életének, aktív sportolóként, a csörgőlabda csapat tagjaként több paralimpián is részt vett, később pedig masszőrként kísérte a paralimpiai csapatot.
A filmben még csupán néhány versenyző méri össze tudását, a párizsi paralimpiai játékokon pedig több mint 4000 sportoló vett részt.