Sokszor mondjuk, hogy összeszorított foggal küzdünk meg a nehézségekkel, oldunk meg egy feladatot. Ez az elvárás magunkkal szemben, vagy úgy érezzük, a világ várja el tőlünk. Ugyanakkor erre biztatunk másokat is. „Ezt összeszorított foggal, de meg kell csinálnod!” Máskor összeszorított foggal nyeli le mondandóját, aki úgy gondolja, jobb hallgatni egy adott helyzetben.

Összeszorított foggal

Kell nekünk ez a folyamatos zaj?
Születésünk pillanatától kezdve állandó zajban élünk. Ömlenek az ingerek, amelyek akár jók, akár rosszak, hatnak ránk. Megterhelnek bennünket, ráadásul úgy, hogy szinte észre sem vesszük.

A munka a cél és egyben a jutalom? – második írásunk a munkafüggőségről
Bár a munkafüggőség fizikai és pszichológiai problémákhoz, kiégéshez vezethet, sokan – noha felismerik az aggasztó jeleket – mégsem tudnak nemet mondani a munkára. Ebben a cikkünkben azt járjuk körbe, milyen személyiségjegyek és munkakörnyezeti jellemzők vezethetnek a túlmunkához, valamint hogy milyen viselkedéses és kognitív folyamatok erősítik meg az egyénekben azt, hogy a rendszeres túldolgozás jó.

Gyerekkönyvek testről, egészségről, betegségről
Egy korábbi cikkünkben már foglalkoztunk az egészségértés témájával. Egy – a cikkben is idézett – kutatás szerint a magyar lakosság egészségértése meglehetősen elmarad a kívánt szinttől, noha az utóbbi években jelentősen javult.

Méltósággal élni és méltósággal elköszönni – Harvey Max Chochinov Méltóságterápia című könyve
A halál, bármennyire is természetes része az életnek, még mindig tabunak számít. A haláltól való távolságtartás a modern kultúrák egy sajátossága, aminek eredménye, hogy az élet végéhez közeledve sem merünk és tudunk beszélni az elmúlásról. A Chochinov és munkatársai által fejlesztett, méltóságterápia nevet viselő módszer abban segít, hogy méltósággal tudjunk elköszönni az élettől.

A kiégésről
A burnout szindróma felkerült a WHO betegségeket és rendellenességeket jegyző listájára, mint a nem megfelelően kezelt munkahelyi stressz okozta állapot. A bejegyzés azt járja körbe, hogyan érinti az egészségügyben dolgozókat, mit lát benne a filozófus, és miért generációs alapélmény.

Munkafüggőség: a „mini-krízis üzemmód”
A technika fejlődése, a járvány miatti home office lehetősége, a munkahelyi túlterheltség, a kulturális minták és a társadalmi megítélés is akadályozza a munkafüggőség felismerését. Pedig a betegség súlyos fizikai és lelki összeomláshoz vezet.

Jóga, a test és az elme mozgásformája
A jóga hatalmas népszerűségnek örvend, és az elmúlt években a mozgásformát kipróbálók, valamint a rendszeresen jógázók aránya csak növekedett.

Egy regény a szívátültetésről
Három fiú szörfözni indul hajnalban a normandiai tengerpartra. Az idilli szépségű, időtlen jelenet után azonban durva váltás következik: a hazaúton karamboloznak, egyikük, a 19 éves Simon koponyatraumát szenved, mélykómába esik, és megindul a versenyfutás az idővel.

Az egészségértés fejlesztését gyermekkorban kell elkezdeni
Sajnos közismert tény, hogy a magyar lakosság egészségértése kifejezetten alacsony. Erre az – egyébként nem kizárólag hazánkra jellemző – jelenségre szeretnénk felhívni a figyelmet, és konkrét példákat, esetleg megoldási javaslatokat felsorakoztatni.