Ugrás a tartalomra

Blog

Távmunka

Minden, amit a munkafüggőségről írtunk

A munkafüggőségről szóló októberi szakmai rendezvényünk előzeteseként összegezzük, mit írtunk eddig erről a munkafüggőség jellemzőiről, okairól és következményeiről.

Bödő Anita
2023. szeptember 26.
Tav

A távmunka hatása a mentális egészségre

Noha a távmunka és a hibrid munkavégzés lehetősége sokak számára csábító lehetőségnek tűnik, a kutatások azt mutatják, hogy a mentális egészségünknek nem feltétlenül tesznek jót a Covid-járvány idején jobb híján bevezetett új munkavégzési formák.

Orzóy Ágnes
2023. szeptember 12.
Kórház

Állami vagy magánegészségügyi ellátás?

Az elmúlt évek egyre népszerűbb és gyakran megosztó polémiája, hogy vajon állami kórházban vagy magánintézményben kezeltessük magunkat. Természetesen mindenkinek van véleménye, és sajnos gyakran azoknak a legmarkánsabb, akiknek nincs saját élményük, és csak elmondásokra, közösségi médiás bejegyzésekre vagy mások véleményére alapoznak. Megpróbálok segíteni az eligazodásban.

Dr. Ficzere Andrea
2023. augusztus 29.
cover

Munka és stressz

Egyre több szó esik arról, hogy a munkahelyi stressz közvetlen velejárója a munkahelyi környezetnek. A munkafüggőket és az elégedett munkavállalókat is érintik a munkahelyi stressz mentális és egzisztenciális következményei – ezt igazolják az kutatások eredményei és a személyes történetek is.

Bödő Anita
2023. augusztus 16.
Antibio

Antibiotikumok és probiotikumok

Az antibiotikumok története az ókorba nyúlik vissza, amikor penésszel, különböző növényi részekkel és azok leveivel kezeltek elfertőződött sebeket, gyulladásokat. Ez a terápia még csak a tapasztalatokon alapult, a baktériumok létezésének leírása a XVII. században történt, míg az antibiotikumok kutatása a XIX. században kezdődött, majd a XX. században váltak egyre szélesebb körben alkalmazott gyógyszerekké.

Dr. Németh Zsófia
2023. augusztus 2.
iskolai bántalmazás

Egyszerre áldozatok és elkövetők: az iskolai bántalmazásról

Az iskolai bántalmazásról szóló online felmérések során kiderült, hogy sokan mind az áldozat, mind pedig az elkövető szerepében voltak már. 

Bartha Diána
2023. július 19.
Örökölt stressz

Örökölt stressz

A prenatális stressz nem csupán az anyát, hanem a fejlődő magzatot is érinti. A várandósság során tapasztalt extrém stressz koraszülést, fejlődési rendellenességeket eredményezhet, valamint az újszülött gyermek születési súlyában és az immunrendszerének fejlettségében is megmutatkozik a hatása. A prenatális stressz emellett később megjelenő viselkedéses és pszichológiai problémákkal is összefüggésbe hozható: az ADHD, szorongás, szomatikus tünetek megjelenése nem elválaszthatatlan a magzatot érő korai hatásoktól.

Bartha Diána
2023. július 5.
Gyaloglás

Légy egészséges és kreatív! – Gyalogolj!

Tízezer lépés – naponta ennyit kell megtennünk az egészségünk védelmében. Amióta az okostelefonunk applikációja figyeli mozgásunkat, rendszeresen szembesülünk lépéseink számával. 

Bödő Anita
2023. június 22.
Könyv

Gyerekkönyvek mentális egészségről, életválságokról

Az előző cikkünkben olyan gyerekkönyveket javasoltunk, amelyek a testről, az egészségről, illetve a betegségekről szólnak. Most néhány olyan könyvet ajánlunk a legutóbbi évek magyar kiadói kínálatából, amelyek a gyerekek pszichés fejlődését segítik, illetve amelyek életválságok – pl. a szülők válása vagy egy szeretett személy halála – esetén adhatnak segítő gondolatokat a gyerekeknek és szüleiknek, nevelőiknek.

Orzóy Ágnes
2023. június 7.
Összeszorított foggal

Összeszorított foggal

Sokszor mondjuk, hogy összeszorított foggal küzdünk meg a nehézségekkel, oldunk meg egy feladatot. Ez az elvárás magunkkal szemben, vagy úgy érezzük, a világ várja el tőlünk. Ugyanakkor erre biztatunk másokat is. „Ezt összeszorított foggal, de meg kell csinálnod!” Máskor összeszorított foggal nyeli le mondandóját, aki úgy gondolja, jobb hallgatni egy adott helyzetben.

Fodor Judit
2023. május 24.